Скибо Галина Григорівна: Жіночий мозок – гроза наукових робіт
Галина Скибо - нейроморфологиня. Саме завдяки Галині Скибо в Україні вперше почали культивувати нервові клітини та досліджувати на них різні патологічні стани нервової системи. Її дослідження дозволило також перевіряти на культивованих клітинах вплив фармакологічних препаратів. Вчена написала понад 300 наукових робіт та очолила вивчення клітинної терапії для лікування нейродегенеративних захворювань.
Жіночий мозок – гроза наукових робіт
Чи часто ми задумуємось про функції та структуру нашої нервової системи? Аби прочитати це речення, мільйони нервових клітин в очах реагують на форму букв та передають цю інформацію в мозок. Кожен нейрон утворює зв’язки з іншими клітинами, формуючи розуміння прочитаного. Такі процеси є невід’ємною частиною існування людини. Вивченням особливостей головного мозку займається видатна українська нейроморфологиня Скибо Галина Григорівна.
Її дослідження присвячені темі структурних основ клітинного нейроонтогенеза в дисоційованій культурі нервової тканини та особливостей патогенезу нейродегенеративних захворювань. Вона – одна із небагатьох жінок в Україні, які займаються прикладною цитологією. Ушкодження та патологічні процеси в нервовій системі можуть викликати втрату пам’яті, порушення контролю над тілом та багато інших критичних наслідків, способів лікування яких не існує. Саме тому ця тема потребує детального вивчення. Недосяжна мета українських науковців завдяки Галині Григорівні стала реальністю. Вона створила систему, яка культивує нервові клітини. Це дає змогу змоделювати патологію та прослідкувати за розвитком захворювання. Таким чином, порятунок людей з ураженими нейронами стане можливим завдяки новим підходам у фармакологічному лікуванні. Результати наукової діяльності Скибо Галини Григорівни принесли їй численні нагороди та всеукраїнське визнання. Вона отримала премію НАН України ім. О. О. Богомольця, стала заслуженою діячкою науки і техніки України, та Лауреаткою Державної премії України в галузі науки і техніки.
На жаль, у потоці сучасних українських реалій, наукові дослідження не є популярними серед молоді, зокрема і серед дівчат. Важливим внеском для вирішення цієї проблеми стала громадська діяльність Галини Григорівни. Ця славнозвісна жінка зацікавилася роботою міжнародного Ротарі Клубу ще у 1994 році. Разом із цією організацією її місією стала допомога обдарованій молоді, надання фінансової підтримки для її розвитку, встановлення медичного обладнання в дитячих лікарнях та створення проєктів для покращення здоров’я малюків.
Особисто для мене Галина Григорівна – справжня "гроза наукових робіт", приклад вірності своїй справі, ініціативності та емпатії. Надихнувшись її науковою та соціальною діяльністю, я обрала Скибо Галину Григорівну головною героїнею цього твору.
Тож як це бути жінкою, яка рішуче розбиває скляну стелю? Можливо, це страшно, важко чи неочікувано. Не варто гадати – треба спробувати, адже все в наших дамських руках!
Авторка есе: Олена Коваленко
Авторка портрету: Женя Полосіна