Перевозчикова Ольга Леонідівна: Засновниця основ

Ольга Перевозчикова - фізикиня. Під керівництвом науковиці в Україні розробили державні стандарти з програмування та вперше зафіксували сучасні норми ІТ-лексики українською. Ольгу Перевозчикову двічі нагороджували Державною премією України, зокрема — за розробку асинхронного недетермінованого дискретного перетворювача. Завдяки її відкриттю вдалося побудувати низку імітаційних моделей мереж зв’язку та метрологічного забезпечення ракетно-космічних об’єктів. Також під її керівництво вдалося впровадити інтелектуальні ІТ, щоб утилізовувати шахтний метан на Донбасі.

Засновниця основ

Учора ввечері Ви переглянули одну з частин «Зоряних війн», а сьогодні зранку поспілкувались із другом по телефону і навіть не задумались над тим, що спільного між цими речами? Усе банально: їх могло не існувати без Перевозчикової Ольги Леонідівни. Так-так, саме без неї. 

Зараз можу тільки уявити Ваші здивовані обличчя. Насправді Ольга Леонідівна – звичайна людина. Однак не зовсім звичайна: вона крута і неймовірно талановита українська науковиця, що досягла високих результатів у таких сферах, як математика, кібернетика та фізика.

Без її внеску у царину IT-технологій ще понад 50 років тому сьогодні ми могли й не знати про такі вже звичні поняття, як мережа телефонного зв’язку в сучасному розумінні чи, наприклад, електронний підпис. Проте це далеко не вершина її наукових досягнень. Створений нею асинхронний недетермінований дискретний перетворювач став основою для діалогової системи управління спеціалізованими пакетами прикладних програм (ДІСУСППП), яка у свою чергу і була взята за основу десятків професійних програм, без яких важко уявити сьогодення. Ідеї Ольги Леонідівни були феноменально важливими для розвитку суспільства. Займаючись практичними розробками методів подання знань для реалізації професійних систем, вона зробила великий крок у програмуванні її часу. Нові згенеровані програми розширяли діапазон діяльності значної кількості різних технічних сферах праці. Яскравими прикладами можна вважати впроваджені інтелектуальні інформаційні технології для проектування схем утилізації шахтного метану в Донбасі, програми для таких завдань, як геофізична інтерпретація дослідних даних нафтогазорозвідки, моделювання стратегічної стабільності в Європі, автоматичне прогнозування економетричних даних і діагностування ступеня розвитку інтелекту у дітей із затримкою психічного розвитку, народжених у Чорнобилі. До речі, система для прийняття рішень у ході бою бортовим обчислювачем роботизованої зенітно-ракетної батареї стала реальністю теж завдяки плідній праці Ольги Леонідівни Перевозчикової. Тож від сьогодні, коли знову дивитиметеся «Зоряні війни», Ви будете знати, хто доклав зусиль до розробки розумних пристроїв, які згодом з’явились на екранах. 

Вперше дізнавшись про Ольгу Леонідівну та її досягнення, я не відразу повірила, що ця жінка здобула вищу освіту в моєму рідному місті Ужгороді. Вона стала лауреаткою Премії НАН України ім. В.М. Глушкова, двічі лауреаткою Державної премії України (1991 і 2002) та Заслуженою діячкою науки і техніки України (2009). Ці неймовірні здобутки вражають і надихають рухатись вперед. Три роки тому я обрала навчатись у класі з математичним профілем. Хоч я майже ніколи не сумнівалась у своєму виборі, мені часто доводилося чути сумніви інших щодо моїх захоплень. Важко працювати, коли тебе не розуміють та не хочуть визнавати, але згадуючи таких яскравих особистостей, як Ольга Перевозчикова, хочеться працювати і не зважати на думки інших. Мені б хотілось поспілкуватись із цією видатною жінкою й сьогодні, адже у неї є чому навчитися. 

Авторка есе: Анна Кузнєва

Авторка портрету: Анна Сарвіра