Латишева Клавдія Яківна: Математика – мати всіх наук, і Клавдія Латишева її гідна дитина

Клавдія Латишева - математикиня. Науковиця стала першою в Україні жінкою, яка захистила дисертацію та стала кандидаткою, а згодом докторкою і професоркою фізико-математичних наук. У 1936 році вона співорганізувала Першу всеукраїнську математичну олімпіаду та винайшла метод Фробеніуса-Латишевої, який дозволяє розв’язувати системи диференціальних рівнянь з частинними похідними.

Математика – мати всіх наук, і Клавдія Латишева її гідна дитина

14 березня – Міжнародний день числа пі, день народження Альберта Ейнштейна, мій день народження. А тепер я дізналась, що у цей день народилася видатна українська науковиця Клавдія Латишева. Уявіть, ми народилися з нею із різницею 108 років. Згодом я зрозуміла, що дата народження – не єдине, що нас поєднує. Тиждень тому я захистила невелику наукову роботу за диференціальними рівняннями, після чого згадала розповідь мого наукового керівника про Клавдію Латишеву. Тоді я не звернула уваги на неї, бо вона була лише однією з десятка вчених, про яких згадував учитель. А варто було б! Багато її досягнень та праць активно використовуються у математиці й донині. Навіть юні дівчата та хлопці, які цікавляться математикою, можуть зустрітися з її здобутками. Ми, молоді математики, беремо участь в олімпіадах щороку. Особисто мені олімпіади та мої досягнення на них подарували багато можливостей. Клавдія Латишева була тією, хто надав нам цю можливість, адже вона у 1936 році була однією з організаторів Першої всеукраїнської математичної олімпіади.

Студенти можуть зустріти її напрацювання всюди. Клавдія Латишева запропонувала ефективний алгоритм відшукання розв’язків лінійних диференціальних рівнянь в околі особливої точки. Цей алгоритм зараз має назву Фробеніуса-Латишевої, написала «Математичний задачник для хімічних інститутів» та «Елементи наближених обчислень». До того ж для науки вона залишила понад чотири десятки праць та спеціальні курси: «Асимптотичні методи розв’язання диференціальних рівнянь», «Диференціальні рівняння з поліноміальними коефіцієнтами».

Для мене як дівчини в математиці Клавдія дуже важлива саме тим, що вона була першою серед жінок-математиків України, кому було надано звання професорки. Це сталося у 1936 році, менш ніж сто років тому. Крім того, вона була доцентом на кафедрі математичного аналізу та інтегрування диференціальних рівнянь під час її формування та зробила багато корисного для розвитку аналітичної теорії диференціальних рівнянь. Із 1953 по 1956 рік Клавдія очолювала кафедру диференціальних рівнянь, а з 1952 по 1954 роки обіймала посаду декана механіко-математичного факультету.

Як ми бачимо, кількість досягнень та напрацювань Клавдії Латишевої надзвичайно велика. Вона не лише допомогла значно розвинути теорію диференціальних рівнянь, а ще й зробила багато для жінок в математиці та для науки взагалі. Ми можемо не помічати її внеску, бо не чуємо її імені щоразу, коли користуємося її здобутками, але не оцінити її досягнення неможливо. Клавдія Латишева надзвичайно розумна вчена, що надихає мене на нові математичні звершення.

Авторка есе: Юлія Павленко

Авторка портрету: Женя Полосіна