Атамась Наталія Сергіївна: Світ без птахів
Наталія Атамась - орнітологиня. Науковиця вивчає водно-болотних птахів — та через них аналізує, що відбувається з дніпровськими водосховищами, як змінюється біорізноманіття, зникають та взаємодіють різні види. Вона досліджує, як людина змінює звички птахів та до яких наслідків це може призвести.
Світ без птахів
Склалося враження, ніби я усе своє життя жила в світі без птахів. Вони були такою ж непомітною частиною навколишнього світу для мене, як ліхтарі або бордюри: так вони є, але зосередити на них увагу ти можеш лише якщо вночі через цей бордюр спотикаєшся за несправності ліхтаря.
Коли я почала шукати матеріали про Наталію Атамась задля цього есе, після третьої статті я на декілька годин занурилася в відео про життя птахів. Після десятої статті я перевернула всю свою кімнату в пошуках енциклопедії птахів України, подарованої мені в дитинстві, і серед суцільного безладу розглядала фотографії, намагаючись згадати, яких із цих птахів я бачила. Після двадцятої сказала собі: «До дідька мій факультет, стану орнітологом». Орнітологом я все ж не стану, однак ефект, який мали викликати ці статті, був досягнутий: я зацікавилася.
У сучасному світі популярність науки та предметів її дослідження є надзвичайно важливою. Гранти виділяють на дослідження, готові підтвердити свою необхідність, спонсори віддають на гроші на те, що їх зацікавлює, або ж на те, що буде краще виглядати у заголовках новин. «Відомий бізнесмен вклав гроші в пошуки ліків від раку» звучить більш респектабельно, ніж «Відомий бізнесмен вклав гроші у дослідження сірих крячків». Чому? Ліки від раку важливі для всього світі, а от сірі крячки навряд чи. І саме це Наталія Атамась заперечує своїми дослідженнями. Вона вивчає, як саме людська діяльність впливає на життя птахів і чому це важливо.
Наталія Атамась написала понад 30 наукових робіт, зосереджених переважно на темах екології колоніальних водно-болотних птахів та на тваринних і рослинних угрупованнях трансформованих водойм. Надзвичайно важливими є її дослідження тих видів птахів, про які майже нічого не було відомо.
Однак не менш важливою є її популяризаторська та просвітницька діяльність. Статті, інтерв’ю, лекції та екскурсії, присвячені широкому спектру тем, починаючи з того, як правильно годувати птахів і закінчуючи описами експедицій або питанням, як пандемія вплинула на нелегальну торгівлю тваринами. Сьогодні наука стає все більш популярною: з’являється безліч онлайн-курсів, сайтів, ютуб-каналів з науково-популярним контентом, які створюють якісний та цікавий матеріал. Наталія Атамась пише статті, проводить лекції, створює екскурсії, такі як «Птахи Києва», залучає та зацікавлює людей. Також вона акцентує увагу суспільства на важливих питаннях захисту заповідних зон і збереження рідкісних видів птахів.
Популяризація науки є такою ж важливою, як і самі наукові дослідження, бо вона привертає увагу до цих досліджень: увагу спонсорів та грантових організацій, сприяє залученню волонтерів до цих досліджень, а також привертає увагу людей, які нічого в цій області не розуміють, але хочуть зрозуміти.
Багато статей Наталії Атамась зосереджені на дослідженні взаємних впливів: на те, як птахи впливають на людей, а люди на птахів. Як на житті птахів позначається війна чи, наприклад, будівництво ГЕС? Як людська діяльність призводить до зменшення кількості диких птахів? Чому без орнітологічних досліджень неможливо відкрити аеропорт? Як міський шум впливає на спів птахів, а нічне освітлення на їхній ритм життя?
Статті Наталії Атамась допомагають побачити, наскільки світ птахів і світ людей пов’язані. І наскільки важливо зробити так, щоб цей зв’язок був на користь як птахам, так і людям.
Авторка есе: Анастасія Суворова
Автор портрету: Сергій Майдуков