Підсумки діяльності STEM is FEM за 2023 рік
Протягом 2023 року ГО STEM is FEM реалізовувала проєкти, присвячені популяризації STEM-спеціальностей, освіті і науці, роботі з молоддю, просуванню гендерної рівності, допомозі українському суспільству під час війни й багатьом іншим темам. Понад 4000 дівчат подало заявки на участь у проєктах ГО протягом 2023 року.
- У межах освітнього курсу «Урбаністика» 50 дівчат віком 15-22 років прослухали курс із 24 лекцій на теми, що стосуються містобудування. До викладання на курсі були залучені 33 експертки. Розроблено 19 проєктів для відбудови громад, з яких 10 запропоновано до втілення громадам Охтирки, Ічні та Тростянця. Міжнародні експерти та експертки провели 8 відкритих лекцій для широкої аудиторії. Лекції відвідало більше 2000 людей, а переглянуло в записі понад 120 тисяч осіб.
- Створено освітній серіал з теми «Урбаністика» на платформі Дія.Освіта, що включає в себе 17 серій українською та англійською мовами. Курс розпочали понад 1600 слухачів.
- У вересні відбувся 15-ий освітній модуль проєкту, цього разу темою стала легка промисловість. Модуль втілювався у партнерстві із українським брендом білизни brabrabra.
- Протягом 7 місяців 2022-2023 рр. STEM is FEM проводили інтеграційні клуби «Наука єднання» онлайн та офлайн у 7 містах України: Полтаві, Чернівцях, Вінниці, Хмельницькому, Рівному, Ужгороді, та Львові. Усього пройшло 100 зустрічей, які відвідали 1750 учасників офлайн та 217 онлайн.
За рік організація досягнула таких показників медіаактивності:
- 3048 публікацій;
- 1976 оригінальних матеріалів;
- 12 експертних колонок;
- 3 інформаційні кампанії;
- 9 інтервʼю.
ПРОЄКТИ STEM IS FEM ЗА 2023 РІК
ОСВІТНІЙ КУРС «УРБАНІСТИКА»
ГО STEM is FEM створила безкоштовний інноваційний освітній курс на тему урбаністики для 50 українських дівчат віком 15-22 років. Протягом 4 місяців молодь вивчала тему містобудування у контексті необхідності відбудови України під час війни від кращих спеціалісток України та світу.
Метою проєкту було посприяти активній участі молоді в творенні майбутнього України, яке вони можуть втілювати власними руками вже зараз. Залучаючи дівчат до процесів відбудови в окремих громадах і надаючи їм відповідні знання, ми заохочуємо їх розкривати свій потенціал на користь України.
У курсі взяли участь дівчата з усієї України, а також ті, що були змушені виїхати за кордон. Загалом проєкт зібрав 33 українських та іноземних експерток, за участі яких відбулося 24 навчальні лекції для учасниць курсу. Протягом них дівчата знайомилися із принципами містобудування, зокрема в контексті повоєнної відбудови, а також розробляли власні проєкти для зруйнованих громадських просторів у містах, які постраждали внаслідок бойових дій.
Дівчата працювали над ідеями відновлення привокзальної площі в Тростянці, вуличного простору Будинку культури в Охтирці та міського парку в Ічні. Найкращі ідеї були доопрацьовані командою професіоналів та запропоновані для реалізації на місцях. Гран-прі конкурсу отримав проєкт відновлення привокзальної площі у Тростянці «Хвиля». У його основу заклали ідею збереження пам’яті про всіх містян, які загинули внаслідок війни з росією. Центральним об’єктом простору є меморіал у вигляді хвилі: він віддзеркалює форму будівлі вокзалу та символізуватиме паралельний світ. Разом з тим, робота пов’язана з письменником, представником «розстріляного відродження» Миколою Хвильовим, який народився у Тростянці. Тростянецька громада висловила активну зацікавленість у реалізації цього проєкту.
Після завершення курсу та підбиття його підсумків було проведено урочисту церемонію нагородження, яку відвідало понад 120 людей. На церемонії було оголошено 10 переможних проєктів, які були оцінені професійним журі у складі експертів проєкту. Під час заходу пройшли дві панельні дискусії на теми інклюзивності українських громадських просторів та залучення молоді до процесу відбудови України. У панельних дискусіях взяли участь представниці уряду, міжнародних організацій та приватного сектору. Учасниці курсу отримали відеопривітання від першої заступниці Міністра закордонних справ України Еміне Джапарова, переможниці Євробачення-2013 Еммелі де Форест, солістки гурту «Within Temptation» Шерон ден Адель, акторки Іванни Сахно та американського астронавта NASA Скотт Келлі.
Освітній онлайн-курс з урбаністики було втілено в рамках програми “Мріємо та діємо”, яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX у партнерстві з Будуємо Україну разом (БУР), Центром «Розвиток корпоративної соціальної відповідальності» (CSR Ukraine), Making Cents International (MCI), Міжнародним республіканським інститутом (IRI) та Zinc Network.
Досягнення проєкту:
- Завершили успішно курс 43 учасниці, пройшовши 80 % програми.
- За весь час реалізації проєкту вийшло 310 матеріалів в українських ЗМІ та 217 згадок проєкту на сторінках інфлюєнсерів та лідерів думок.
- Протягом курсу учасниці розробили 19 проєктів, із яких 10 рекомендовані до втілення у трьох громадах.
Відгуки учасниць:
Ірина Заулична: «Я схвильована! Поки досі не усвідомила, що відбулося, але курс точно зробив мене кращою людиною, та дав зрозуміти, що найцікавіше працювати в команді, а тим більш в команді дівчат. Думаю цей курс варто пройти кожному, бо урбанізм це про людей і місто, тому ці знання допоможуть кожному сформувати позитивний простір навколо».
Сейфулліна Рената: «Мій моральний стан погіршився у 2022, але навіть коли я нічого не могла робити – в мене було завжди бажання бути 100 відсотків залученою у суботу. Цей курс змінив для мене ставлення до урбаністики в Україні. Так як в мене не було знайомих у цій сфері, а в університеті (при тому що я в вчусь на інженера в будівництві!) кожен раз просили пояснити слово урбанізм, інклюзивність і так далі. В той момент мені здалось, що це кінцева, але зараз я бачу величезну кількість можливостей, за що дуже вдячна. Акумулюючи знання і віру у краще майбутнє, я наважились на дуже важливий крок для себе – це зміна освіти. Сподіваюсь, усе вийде і я вам ще мільйон раз скажу дякую».
ОСВІТНІЙ СЕРІАЛ «УРБАНІСТИКА» НА ДІЯ.ОСВІТА
На головній едьютеймент-платформі країни Дія.Освіта для всіх охочих доступний освітній серіал «Урбаністика», заснований на матеріалах курсу. Серіал складається з 17 лекцій, до 20 хвилин кожна. Він дає слухач(к)ам загальне уявлення про те, що таке урбаністика та сучасні урбаністичні процеси, і дозволяє заробити 0,25 кредита ЕКТС для тих, хто здобуває вищу освіту за модульною системою. Серіал можна прослухати англійською та українською мовами.
Серед тем епізодів – дослідження міст та відповідальне громадянство, повоєнна відбудова та формування публічних просторів, інклюзивність та інноваційні проєкти будівництва.
Освітній серіал створено з ініціативи Мінцифри для платформи Дія.Освіта за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Урбаністика» програми «Мріємо та діємо», яка втілюється IREX у партнерстві з громадською організацією STEM is FEM.
ПРАКТИКА В ОХТИРЦІ
У липні випускниці «Урбаністики» Анфіса Кайда, Дар’я Коваль та Наталя Люклян пройшли практику-стажування, яку STEM is FEM організували спільно з експертками курсу Олександрою Нарижною, Анастасією Палій та Маргаритою Гогун. Дівчата допомагали фахівчиням досліджувати місто для подальшої розробки майстер-плану, який не лише допоможе Охтирці відновитися та розвиватися, а й буде представлений на подіях в Україні та за кордоном.
ЛІТНЯ ШКОЛА В НІМЕЧЧИНІ
У якості приза за здобуття гран-прі випускниці курсу «Урбаністика» Ірина Заулична та Анфіса Кайда пройшли навчання в урбаністичній школі «Transsectoral Summer School Viadrinicum Learning Cities. Beyond the Classroom» у Франкфурті на Одері, Німеччина. Учасники та учасниці Viadrinicum відвідували лекції та круглі столи, а також розробляли власні урбаністичні проєкти.
Навчання випускниць освітнього курсу «Урбаністика» стало можливим завдяки Благодійному фонду підтримки будівельної галузі Ебергарда Шьока.
STEM IS FEM НА DOCUDAYS
У рамках правозахисної програми RIGHTS NOW! ювілейного 20-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбулася дискусія «Відбудова України: як зробити громади комфортними для всіх», співорганізатором якої стала команда STEM is FEM.
В обговоренні взяли участь 3 експертки курсу «Урбаністика»: юристка зі спеціалізацією в урбаністиці Олена Купіна, урбаністка Дарина Пирогова та активістка Уляна Джурляк. Крім того, на основі цієї розмови команда розробила текстову памʼятку для громад, в якій коротко пояснено, як проста людина може впливати на процес прийняття рішень щодо відбудови чи забудови рідного міста або села.
МОДУЛЬ «ЛЕГКА ПРОМИСЛОВІСТЬ»
У вересні відбувся 15-ий освітній модуль проєкту, темою цього разу стала легка промисловість. Модуль втілювався у партнерстві із брендом brabrabra. Спікерками на модулі стали заступниця міністра економіки Тетяна Бережна, голова представництва ООН Жінки в Україні Сабін Фрейзер Гюнеш, засновниця бренду INDPOSHIV, Катерина Возіанова, CEO бренду KeepStyle Валерія Куткова, українсько-нідерландська біодизайнерка Дар’я Цапенко, яка створює одяг з міцелію, та інші.
30 дівчат зі 15 міст України протягом двох днів знайомилися з українською галуззю легкої промисловості, та створювали власну колекцію білизни. Гран-прі отримала Анна Лисенко з Запоріжжя, яка вигадала колекцію для жінок, що пережили мастектомію. За свою ідею дівчина виграла можливість двотижневого стажування у бренді brabrabra. А титули переможниць отримали Наталія Іванцова з Южноукраїнська та Маргарита Перепелиця з Кривого Рогу за розробку комплектів для військових та білизни, прикрашеної петриківським розписом.
НАУКА ЄДНАННЯ
На початку 2023 року STEM is FEM продовжив проєкт інтеграційних клубів психологічної підтримки підлітків «Наука Єднання» в рамках програми "Єднання заради дії" яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та виконується IREX. STEM is FEM організував офлайн та онлайн молодіжні клуби, де, спільно зі шкільними та студентськими організаціями, посприяв соціалізації української молоді і запобігав психологічній ізоляції.
Офлайн зустрічі проводились раз на два тижні в таких містах України як: Вінниця, Львів, Чернівці, Рівне, Полтава, Ужгород, Хмельницький. До онлайн-зустрічей раз на два тижні долучалися підлітки з усієї України. Спікер(к)ами клубів ставали українські експерт(к)и: від письменника Макса Кідрука до журналістки та авторки фільму “20 днів у Маріуполі” Василіси Степаненко.
Клуби надали учасникам почуття єдності, залученості в суспільство, включеність в життя та в навчання.
Досягнення проєкту:
- За весь час було проведено 100 зустрічей клубів в семи містах;
- Зустрічі проєкту відвідало 1750 учасників офлайн та 217 онлайн;
- За всю тривалість проєкту вийшло понад 600 публікацій у загальнонаціональних та регіональних медіа;
- Команда проєкту опублікувала понад 200 дописів в соціальних мережах; включно з розповідями та історіями від дітей, що відвідували клуби.
ПОДКАСТ «НАУКА: ЖІНОЧІ ГОЛОСИ»
Улітку 2023 року вийшов подкаст “Наука: Жіночі голоси”, створений STEM is FEM та Speka.media. Ведучими подкасту стали популяризаторка науки Ольга Маслова та науковиця Юлія Іванчикова. У 7 випусках подкасту вони говорять про видатних жінок у науці минулого, перепони, які їм довелося долати, та їхній вплив на сучасний світ. Для кожного епізоду ведучі запрошують до обговорення нову гостю – сучасну українську вчену. Подкаст доступний для прослуховування на платформах Spotify, Soundcloud, YouTube, Speka.media та Megogo.
РОБОТА ЗІ СПІЛЬНОТОЮ STEM IS FEM
BE BRAVE — STUDY
Разом з Impact Force команда STEM is FEM запустила проєкт «BE BRAVE – STUDY!», метою якого стало надання дівчатам віком від 14 до 21 років можливості продовжити навчання під час війни. У межах проєкту дівчата віком зможуть безкоштовно отримати доступ до ноутбуків для втілення своїх проєктів та навчальної діяльності. Гаджети були надані компаніями HP, Microsoft та Phineo. Усього було отримано 3685 заявок на участь у конкурсі.
ЗБІР ДЛЯ СІМ’Ї ЛАВРОВИХ
У лютому STEM is FEM та БУР відкрили збір для допомоги сім’ї Лаврових, якій довелось двічі пережити окупацію, з метою ремонту одного з приміщень будинку, аби 11-річна Дар’я та 5-річна Ліза нарешті мали свій простір. В будинку Лаврових пройшли три «БУРчики», до яких також долучилися учасниці проєктів STEM is FEM та частина команди ГО.
Під час кампанії вдалось зібрати 100 тисяч гривень, а наші партнери Truman, дізнавшись про історію Лаврових, вирішили подвоїти цю суму. Таким чином вдалося не лише відремонтувати та обставити усіма потрібними меблями кімнату для дівчат, а й купити приладдя для роботи їхніх батьків.
ПРАКТИКА В SPEKA І THE PAGE
Протягом липня та серпня SPEKA та The Page, спільно зі STEM is FEM, організували практику для дівчат та хлопців, які мріють працювати в медіа. Зі списку заявок було відібрано 20 людей, які долучилися до роботи відділу новин, асистентів редакторів, івент-менеджменту та SMM. По закінченню двох місяців учасники стажування отримали сертифікат про проходження стажування.
Учасники отримали можливість розвивати свої навички в медійній сфері під керівництвом досвідчених фахівців, що допомогло їм розширити свій професійний багаж та вивчити нові методи роботи. А робота в команді та спілкування з колегами сприяли розвитку комунікативних навичок та вмінню ефективно працювати в групі.
СПІВПРАЦЯ ІЗ ZALLI FOUNDATION ТА WE SPEAK SCIENCE
STEM is FEM стала українським партнером британських громадських організацій Zalli Foundation та We Speak Science. Завдяки цьому учасниці спільноти STEM is FEM відвідали онлайн-захід, присвячений вивченню космосу – Helical Engine, де познайомилися з розробками та ідеями в галузі, які наразі розвивають західні університети. Крім того, STEM is FEM вдалося зібрати групу з 2000 охочих навчатися на безоплатному освітньому STEM-курсі, де протягом трьох тижнів учасники прослухали лекції про клітинну біологію, космічну біологію та data science від викладачів з Гарвардського, Кембриджського та Оксфордського університетів.
ПРОГРАМА TALENTS FOR UKRAINE
Учасниці спільноти STEM is FEM взяли участь у програмі Talents For Ukraine від Київської школи економіки, метою якої стала підтримка нового покоління лідерів, які вміють мислити поза рамками, є талановитими і нестандартними, діють яскраво і нетривіально.
КШЕ запропонувала особливі умови подачі на грант Talents for Ukraine для учасниць спільноти проєкту, завдяки чому дівчата, під керівництвом команди, готували мотиваційні листи на грант, розповідаючи про свої успіхи та грандіозні плани. У результаті проєкту 3 учасниці STEM is FEM отримали гранти від KSE Foundation на реалізацію своїх ідей.
КОМУНІКАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ
ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ DROWNING VOICES FROM UKRAINE
Після теракту з підриву Каховської ГЕС у червні 2023 року, аби показати, що ця трагедія має голоси та обличчя живих людей, команда запустила кампанію #drowningvoicesfromUkraine. У рамках ініціативи українська молодь з затоплених регіонів розказала про свої домівки, а українські науковці та науковиці поділились баченням наслідків підриву дамби. До кампанії долучилася художниця-ілюстраторка Нато Мікеладзе. Спеціально для цієї ініціативи вона розробила унікальні ілюстрації, які отримали багато репостів.
Кампанія мала вплив як у соцмережах (українською та англійською мовами), так і в українських та іноземних ЗМІ. Попри цензуру і навмисне приховування алгоритмами, наші дописи стали органічно вірусними та активно поширювались користувачами.
ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ ДО ДНЯ МІСТОБУДУВАННЯ
До 8 листопада – Всесвітнього дня містобудування – була проведена інформаційна кампанія із залученням експерток освітнього серіалу «Урбаністика», в рамках якої вийшли великі статті для The Village Україна, Факти ICTV, Суспільне Київ, The Page. У кампанії взяли участь Уляна Джурляк, Олена Цимбалюк, Анна Кириченко, Марго Дідіченко, Олександр Іллюша, Крістофер Метьюс, а також голова ГО STEM is FEM Єлізавета Коренко.
У рамках кампанії експерти розповіли про своє бачення відбудови українських міст внаслідок російської агресії, важливість залучення громад до цих процесів, особливості співпраці громад, експертів та місцевих органів самоврядування, а також поділилися, де можна дізнатися більше про сучасну урбаністику в Україні.
ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ ДО ДНЯ ЖІНОК У НАУЦІ
У лютому STEM is FEM представили інформаційну кампанію, присвячену Міжнародному Дню жінок у науці. Ця кампанія ставила за мету висвітлення складнощів, з якими зіштовхуються українські науковиці, їх досягнень та внеску у науку. За весь період інформаційної кампанії було опубліковано 15 матеріалів у національних та регіональних ЗМІ, серед яких NV, 24 канал, Факти ICTV та багато інших.
Під час цієї кампанії піднімалися питання гендерних стереотипів щодо науковиць та нагальної необхідності залучення більшої кількості жінок до науки. Крім того, кампанія надала платформу для українських науковиць, серед яких Нана Войтенко, Ольга Маслова, Оксана Півень, Олена Паренюк, Галина Скибо, Вікторія Роднікова та інші.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК
УЧАСТЬ У МІЖНАРОДНИХ ТА УКРАЇНСЬКИХ ЗАХОДАХ
Протягом року команда STEM is FEM відвідала 4 заходи в Україні та за кордоном, що допомогло забезпечити висвітлення діяльності STEM is FEM як представників громадського сектору України, а також заохотити міжнародних учасників цікавитись українськими ініціативами, ставати партнерами у спільних проєктах та долучитися до підтримки України.
Web Summit 2023. Команда STEM is FEM доєдналася до найбільшої у світі конференції, присвяченої технологіям. Голова ГО Єлізавета Коренко виступила в українському павільйоні, представивши проєкти STEM is FEM. Крім того, протягом трьох днів нам вдалося провести 50 зустрічей з учасниками конференції з усього світу, серед яких голови топових технологічних компаній, урядовці, інфлюенсери, бізнесмени, інвестори та багато інших.
ReBuild Ukraine. Захід відбувся 15-16 лютого у Варшаві: на ньому зібрались представники будівельних компаній, міжнародних проєктів та урядів декількох країн, аби обговорити зруйнованих війною населених пунктів України. В рамках Rebuild Ukraine команда долучилась до обговорень процесів відбудови в Україні та ознайомилась з найновішими урбаністичними технологіями, аби покращити освітній курс «Урбаністика».
Lviv Urban Forum. У рамках Lviv Urban Forum STEM is FEM випала честь представляти громадський сектор неформальної освіти на панельній дискусії «Освіта: як виховувати генерацію ка дрів». Проєктна менеджерка Ірина Чергенець розказала про освітній курс “Урбаністика” та поділилась баченням освітніх можливостей та потреб української молоді. Також команді STEM is FEM вдалось особисто познайомитись зі світовими зірками урбаністики та містобудування.
«Ефективна невербальна комунікація, сторітелінг та мистецтво пітчингу» від SET University. Проєктна менеджерка STEM is FEM Ірина Чергенець взяла участь у воркшопі, що пройшов у Львові 5-6 березня. Протягом двох днів Ірина разом з іншими учасниками слухала лекції професора зі Стенфорда Джеффа Кабілі щодо ефективної презентації проєктів. У рамках воркшопу вдалося представити освітній курс «Урбаністика» та отримати експертний відгук на презентацію.
КОМУНІКАЦІЯ ЕКСПЕРТНОСТІ КОМАНДИ
Протягом 2023 року команді STEM is FEM вдалося вести опублікувати 12 авторських матеріалів та колонок у ЗМІ на тему освіти, відбудови України, гендерної рівності у STEM, проєктного менеджменту та комунікацій. Публікації вийшли у таких ЗМІ: NV, LB.ua, Вікна, The Page, SPEKA, Pragmatika, ШО ТАМ, Еспресо Захід, журнал “Українки”.