На межі науки та літератури: Читацький клуб від STEM is FEM, Goethe-Institut Ukraine та Букмоль

В рамках проєкту «ЛітMINT» любителі науки та літератури обговорюють науково-популярні твори.
На межі науки та літератури: Читацький клуб від STEM is FEM, Goethe-Institut Ukraine та Букмоль

Чи сумісні точні науки та художня література? Гурток «ЛітMINT» (MINT —німецька абревіатура, що означає mathematik (математика), informatik (інформатика), naturwissenschaft (природничі науки), technik (техніка) – спільна ініціатива освітнього проєкту STEM is FEM, Goethe-Institut Ukraine та літературного порталу Букмоль, покликана розв’язати цю задачу. Учасники клубу читають науково-фантастичні твори та дискутують щодо їхнього змісту й ідей.

Модераторка проєкту, Юлія Конопляна, кураторка підліткової редакції Teenside онлайн-видання Букмоль, каже: попереду ще багато роботи. 

«Щоб навчитися розуміти книги (а значить отримувати користь і задоволення від них), потрібно про них говорити. Навчання інтерпретації книг відбувається виключно через діалог, коли люди з різним досвідом і світоглядом діляться одне з одним власним сприйняттям і розумінням й намагаються розібратися, про що ж насправді той чи інший текст. А читацький клуб — дуже зручна для цього форма. По-перше, тут є змога самостійно обирати книги, відповідно до аудиторії, по-друге, між учасниками читацьких клубів немає владних відносин, коли хтось тебе оцінює і це впливає на твою долю — а значить немає жодних обмежень на висловлення власної думки, по-третє, це компанія людей, які щойно прочитали ту саму книгу, що й ти, і з ними можна про неї поговорити».

Першим предметом обговорення стала науково-фантастична розповідь Террі Біссона «Вони зроблені з м’яса». В оповіданні інопланетяни в діалозі виказують зневажливе ставлення до вуглецевих форм життя. У клубі ця тема стала приводом для дискусії щодо принципових розбіжностей між людською та іншими імовірно існуючими расами, і теоретичних роздумів щодо можливості чи неможливості встановлення контакту із неземними цивілізаціями, а також про наявність дискримінації в середині самого людства.

У кожному засіданні будуть брати участь експертки та експерти з MINT дисциплін. На першій зустрічі фахівець в області астрономії та фізики космосу Тетяна Ковальчук-Скороход додала у дискусію наукову точку зору щодо можливого контакту з позаземними цивілізаціями.

«Про науку, без сумніву, потрібно говорити з людьми будь-якого віку. Наука, як секс – частина життя людини, яку не оминеш, а її незнання можуть призвести до помилок. Із сексом – це упередження, які можуть призвести до небажаних результатів, а з наукою – це віра в плітки та фейки, якими переповнений інтернет. Ми живемо в середовищі, яке багатьом чомусь або лінь, або незручно пізнавати. На прикладі науки нас часто, на жаль, вчать в школі лише формально, даючи учням ні до чого не прив’язані визначення, не викликаючи в них зацікавленості і, таким чином, вбиваючи краплі цікавості до пізнання в цілому. Наука – це взагалі не про визначення – це про дію, що відбувається навколо і всередині нас, а також з нами. І мозковий штурм у вигляді обговорень наукової фантастики – це те, що потрібно для веселого знайомства з наукою. Але все це неможливо, без присутності дійсних спеціалістів своїх сфер: фізиків, хіміків, біологів, психологів тощо».

Засідання клубу проводитимуться приблизно раз на місяць в онлайні. Анонси будуть з’являтися на сторінці проєкту STEM is FEM у Facebook. Коли ж буде знято карантинні обмеження, клуб перейде в офлайн-формат, а на зустрічах буде не лише читання обговорення творів, але й різноманітні експерименти та майстер-класи.
 

 

0