Ванєєва Олена Олександрівна: Дофамінова залежність від науки

Ванєєва Олена Олександрівна - математикиня. Науковиця називає свою роботу пошуком математично красивих рівнянь серед інших можливих. Вона досліджує нелінійні моделі математичної фізики та біології та розв’язує складні проблеми симетрійного аналізу. Олена Ванєєва — докторка фізико-математичних наук, популяризаторка математики та наставниця в проєкті STEM Girls. У 2020 році науковиця отримала премію «Жінка України-2020» в категорії «Наука».

Дофамінова залежність від науки

У світі процент жінок у науці досить невеликий. За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, кількість жінок серед науковців становить менше ніж 30 відсотків. Це пов’язано із тим, що існує багато стереотипів та помилкових переконань, ніби жінки недостатньо розумні для наукової діяльності. Кожна з нас хоча б раз чула щось на кшталт «Не лізь, жінко, що ти можеш в цьому розуміти?» або «Твоє місце на кухні!». Більшість талановитих дівчат вірить в це та складає руки. Хто знає, можливо, не одне відкриття було так загублено.

Мене захоплюють жінки, які, незважаючи ні на що, досягають своєї мети. Не важливо, це наукове відкриття, власний бізнес чи щаслива сім’я. У кожної жінки є своє покликання, якому вона має слідувати. Кожна жінка, яка не поступається своєю життєвою позицією, вже варта особливої поваги. Проте цього разу я хотіла би написати про математикиню Олену Ванєєву.

Олена Олександрівна – докторка фізико-математичних наук, старша наукова співробітниця НАН України, відома популяризаторка науки серед дівчат. Робота цієї жінки пов’язана із симетріями. А саме – пошук математично красивих рівнянь та розробка нових підходів, які дозволять розв’язувати більш складні проблеми симетрійного аналізу та суміжних питань. Тож критерій краси рівняння для Олени Ванєєвої – це симетрія.

Варто зазначити, що Олена не одразу зрозуміла, що хотіла би займатися математикою. У дитинстві їй подобалася біологія, а її твори з літератури зачитувалися в класі як зразкові. Проте приблизно з дев’ятого класу в дівчини з’явився потяг до математики, а під час підготовки до іспиту вона зрозуміла, що більш за все їй до вподоби вирішувати математичні задачі.

Цікавим фактом є те, що була задача, яку Олена Олександрівна намагалася розв’язати на початку своєї кар’єри, проте вдалося їй це лише через 10 років. Ця задача пов’язана із рівняннями Дірака, які описують рух електронів в графені. Таким чином математикиня показала своїм прикладом, що ніколи не можна здаватися та треба наполегливо намагатися розв’язати поставлене завдання.

Олена Ванєєва захоплює своєю любов’ю до того, чим займається, цілеспрямованістю та бажанням розвивати сучасну науку. Водночас вона мати двох дітей та чудова дружина. Я дивуюся, як їй вдається поєднувати ці життєві ролі та не втрачати потяг до того, чим займається. У своїх інтерв’ю Олена Ванєєва не раз підкреслювала, що займатися наукою слід обережно, адже виникає залежність: «не розв’язуєш рівняння два тижні – і відчуваєш дофаміну недостатність».

Підсумовуючи, хочу зазначити, що сильні жінки насправді надихають. Особливо ті, які на своєму прикладі доводять, що займаючись улюбленою справою, можливо досягти успіху в різних сферах, і наука – не виняток. Олена Ванєєва є підтвердженням того, що жінці таки є місце в науці. Вона є взірцем, «математичною музою» для багатьох дівчат та захоплює їх своєю пристрастю. У будь-якому випадку головне – любити те, чим займаєшся. Бо це підштовхуватиме до нових відкриттів та звершень. І тоді насправді можливо все.

Авторка есе: Єлизавета Лазарєва

Авторка портрету: Анна Іваненко